Yolculukları böyle görüntülendi! Yer: Kayseri

Kayseri’nin İncesu ilçesi Dokuzpınar Mahallesi’nde yurttaşların beslediği, sütü alaka gören mandalar, sabahın ilk ışıklarında alana getiriliyor.

 


Takribî 700 manda, daha sonra çoban Murat Baykara 32 tarafından Erciyes Dağı eteklerindeki sulak alanlara götürülüyor. Hayvanlar, Karasazlık bölgesindeki sulak alanlarda gün boyu yayılıyor.

 


Gün batımına yakın tekerrür ahırlarının yolunu yakalayan sürüyü, çoban Baykara “Poyraz” ismini verdiği emektar atıyla takip ediyor.

 


Baykara, çocukluğundan beri hayvancılık işleriyle uğraştığını belirterek, “Saat 06.00 gibi yola çıkarız. Hayvanları otluk alanlara götürürüz. Hayvanlar akşama kadar orada dağılır. Akşam da yeniden aynı yoldan köye getiririz.” dedi.

 


SÜT İNEKLERİNİN GÜÇLÜ ÇAYIR YOLCULUĞU

Türkiye’de hayvan yetiştiriciliğinde ehemmiyetli yere sahip Kars’ta hayvan besicileri büyükbaş hayvanlarını çayırların yüksek kesimlerinde yayıldırmaya başladı.

 


Kars’ın Sarıkamış ilçesine bağlı Alisofu köyünde yaz aylarında hayvanlarını yayıldırmak için 2 bin 500 yükseltili çayırlara çıkaran çobanlar, her gün suratlarca süt ineğini yayıldırdıktan sonra 5 km yol kat ederek süt sağımı için köye dönüyor. 


Akşam saatlerinde köye dönüş yolunda tozlu tilki kanyonundan geçen inek sürüsü eşsiz görüntüler sunuyor. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

firma iletisim